برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : دوشنبه ۰۱/۷/۴

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان

» آموزش تشخیص تراکم و شانه فرش ماشینی

آموزش تشخیص تراکم و شانه فرش

صددرصد تا الان مفهوم شانه فرش و تراکم فرش را به خوبی شناخته اید . اگر بطور خلاصه بخواهیم یادآوری کنیم :
به تعداد گره های بافته شده در یک  متر از عرض یک فرش ماشینی ، شانه و به تعداد گره های بافته شده در یک متر از طول یک فرش ماشینی ، تراکم گفته می شود .  شانه فرش به ریزی طرح و نقشه آن مربوط می شود . فرشهایی که شانه بیشتری دارند ریزبافت تر و شلوغ تر بوده و اصطلاحا به آنها فرش دستباف گونه گفته می شود .


فرشهای ماشینی که در ابتدای دهه 70 شمسی در کاشان بافته می شد فرش 320 شانه و فرش 350 شانه بود که دستگاههای آن توسط شرکتهای واندویل و تکسیما تولید می شد . اما با پیشرفت تکنولوژی به مرور فرشهای 440 شانه ، فرش 500 شانه ، فرش 700 شانه ، فرش 1000 شانه و فرش 1200 شانه روانه بازار شد . به گونه ای که جدیدترین فرش بافته شده در کاشان فرش 1500 شانه می باشد .

 

نکته اینجاست که چگونه می توانیم شانه و تراکم واقعی یک فرش را پیدا کنیم ؟


بیشتر مردم بر این باورند که تعداد شانه یک فرش علت گران بودن قیمت آنست و از همه مهمتر اینکه چنانچه فروشنده ادعا کند این فرش 1000 شانه یا 1200 شانه است ، چگونه صحت گفته ی او را تشخیص دهیم . البته لازم به ذکر است که متاسفانه بیشترین تقلب در فرش ماشینی در همین قسمت انجام می شود .

روش کار بسیار ساده است : وقتی می گوئیم این فرش 1000 شانه است یعنی با شمارش گره ها در 10 سانتی متر از عرض ( 10%)  به عدد 100 خواهیم رسید .

 

هر چه تراکم فرش بیشتر باشد ، فرش سفت تر و سنگین تر می شود .

 

برای محاسبه تراکم فرش یک تفاوت اساسی با روش تشخیص شانه وجود دارد و آن اینست که تراکم را در نصف فرش محاسبه کرده و برای اعلام ، آن را در 3 ضرب می کنند تا تراکم اصلی فرش بدست آید . یعنی وقتی می گویند تراکم فرش 3000  است یعنی باید در یک متر از طول آن 3000 گره وجود داشته باشد تا با محاسبه ضریب 3 ،  این عدد صحیح باشد . پس با شمارش گره ها در 10 سانتیمتر از طول فرش 100 گره وجود خواهد داشت و در 5 سانتیمتر 50 گره .
البته در مورد فرشهای شانه و تراکم پایینتر برای پیدا کردن تراکم واقعی فرش ، به خاطر نوع دستگاه بافندگی تعداد گره های طولی در 2 ضرب می شود .

 

نکته مهم این است که به علت فشردگی بافتها و فاصله کم بین دو گره شمارش گره ها باید با دقت فراوانی انجام شود چرا که کوچکترین خطایی در یک سانت ضرب در صد شده  و خطای ما را صد برابر می کند .

برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  همه چیز در مورد جنس نخ پود فرش
•  فرش آشپزخانه عروس و داماد
•  روش های از بین بردن جای مبلمان از روی فرش ماشینی
•  مزایای پرداخت کامل صورتحساب یا فاکتور خرید فرش ماشینی به صورت اینترنتی
•  قیمت بروز فرش ماشینی کاشان
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه