برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : دوشنبه ۰۱/۷/۴

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان

» تفاوت فرش 700 شانه با فرش 1500 شانه

فرش ماشینی 700 شانه یا فرش 1500 شانه

تفاوت فرش 700 شانه با فرش 1500 شانه
تولید فرش ماشینی به عنوان بهترین کف پوش و جایگزینی مناسب و عالی برای فرش های دستبافت نقطه عطفی در بازار صنعت نساجی به حساب می آید . اگر به بازار های فرش و قالی مراجعه کرده باشید خواهید دانست که انواع و اقسام مختلف فرش های ماشینی بازار را در دست گرفته و هر تخته فرش شامل ویژگی های متعددی می باشد .
فرش هایی که به لحاظ داشتن کاربرد ، کیفیت ، ظاهر و قیمت متفاوت بوده و هر خریدار با توجه به آن چه نیاز دارد می تواند در بازار انتخاب نماید . دسته بندی بر اساس شانه و تراکم آشناترین و معمول ترین روش دسته بندی است . اولین فرش های ماشینی که در کارخانه ای در راوند کاشان تولید شدند دارای شانه 350 بوده و در زمان خود فاخر بوده و زیبایی بافت آن همگان را به خود جلب می کرد . رفته رفته دستگاه های بافت پیشرفت کرده و توانستند فرش هایی با شانه و تراکم بالا تر تولید کنند . فرش های 500 شانه ، فرش های 700 شانه ، فرش های 1000 شانه ، فرش های 1200 شانه و در حال حاضر فرش های 1500 شانه انواع بافته ها بر اساس تعداد گره عرضی یا شانه هستند .
فرش های 700 شانه به علت فروش بسیار بالا و فرش های 1500 شانه به لحاظ داشتن ظرافت بافت بی نظیر و تعداد گره های عرضی بالا مورد توجه می باشند . با وجود آنکه فرش های 700 شانه و فرش های 1500 شانه هر دو ماشینی بوده و ویزگی های کف پوش های ماشینی را دارند از جهاتی تفاوت های فاحشی داشته و هرگز نمی توان این دو تخته فرش را به جای یکدیگر بکار گرفت .
مقاله حاضر تحت عنوان تفاوت فرش 700 شانه با فرش 1500 شانه نوشته شده است در این مقاله به بررسی ویژگی های فرش های 700 شانه و فرش های 1500 شانه پرداخته و از نظر کاربرد ، کیفیت بافت ، ظرافت بافت و ... دو نوع محصول را مورد بررسی قرار خواهیم داد .

فرش ماشینی 700 شانه
فرش هایی با بیشترین میزان مبادله در بازار که به علت داشتن مقاومت بالا مورد تقاضا قرار گرفته اند . فرش های ماشینی 700 شانه دستته ای از فرش ها هستند که در هر متر عرض خود 700 گره دارند . گره هایی که ساختار فرش را شکل داده و در دوام و ماندگاری نقش مهمی ایفا می کنند . از مهم ترین ویژگی های فرش 700 شانه می توان به موارد زیر اشاره نمود :
1-    فرش های با ارتفاع نخ خاب بالا که به لحاظ نرمی و لطافت سرآمد سایر فرش های هستند .
2-    فرش های 700 شانه نسبت به محصولات 1000 شانه ، 1200 شانه و 1500 شانه ظرافت بافت و زیر بافی کم تری دارد به همین لحاظ عموما طرح های بافته شده روی فرش های 700 شانه ، طرح هایی هستند خلوت و دارای نگاره های درشت تا عدم ظرافت بافت در محصول مشخص نباشد . بکارگیری نقوش خلوت و عاری از طرح های پیچ و خم دار عاملی ست جهت زیب جلوه دادن فرش های 700 شانه .
3-    مقاومت بی نظیر فرش های 700 شانه در برابر فشار ، سایش و رفت و آمد به دلیل ارتفاع بالای نخ خاب است . زیاد بودن ارتفاع نخ خاب قطر و ضخامت بالای فرش را به همراه دارد و محصول را برای مکان های پررفت و آمد و عمومی مناسب ساخته است . همچنین مقاومت در برابر شست و شو ویژگی دیگر فرش های 700 شانه است و این امر فرش را برای پهن شدن در مکان هایی که در معرض آلودگی هستند اماده ساخته است .
جالب است بدانید فرش های 700 شانه اگر چه در زیبایی و ظرافت بافت نسبت به فرش های 1200 و 1500 شانه بسیار متفاوت هستند اما در ویژگی های کیفی و  دوام و ماندگاری چیزی از ان ها کم ندارند . کیفیت و دوام فرش ها به مواد اولیه و تکنولوژی بافت مربوط می شود تفاوت فرش 700 شانه با فرش 1500 شانه ای که از الیاف و مواد اولیه مشابهی تولید شده باشند نمی توانند در کیفیت باشد . در بازار هم فرش های 700 شانه درجه یک و هم فرش های 1500 شانه درجه یک وجود دارند که همگی از الیاف اکرولیک هیت ست شده تولید شده اند و از دل بهترین دستگاه های بافت خارج می شوند .

فرش های 1500 شانه
فرش های 1500 شانه فاخرترین ، زیباترین و لوکس ترین فرش های ماشینی حال حاضر هستند . هنگام تولید اولین فرش های ماشینی هرگز کسی تصور نمی کرد که روزی بتوان به تکنولوژی بافت فرش هایی رسید که در هر متر عرض خود تعداد 1500 گره داشته باشند . فرش های 1500 شانه را فرش های شبه دستبافت گونه هم می نامند و شبیه ترین فرش های ماشینی به بافته های دستبافت هستند .
فرش های 1500 شانه به لحاظ ویژگی هایی که دارد نمی تواند در مکان هایی از خانه که رفت و آمد بالا ست مانند آشپزخانه ، هال ، راهرو و ... پهن شود . فرش های 1500 شانه تولید می شوند تا در لوکس ترین قسمت خانه خودنمایی کند .
ویژگی این محصولات که بر کارکرد ان تاثیر گذاشته است :
1-    دستگاه بافت فرش های 1500 شانه به گونه ای طراحی شده است که توان تولید به وسیله نخ های ضخیم را ندارد . نخ های بکار رفته در تولید فرش ها با شانه و تراکم بالا باید در عین نازک بودن بسیار مقاوم هم باشند چراکه نخ های ضعیف در دستگاه پاره شده و نخ های ضخیم در دستگاه گیر کرده و بافت انجام نمی شود .
2-    استفاده از نخ های نازک در کنار تعداد گره بالا ظرافت بی نظیری به ارمغان می اورد . فرش های 1500 شانه چنان ظریف و ریز نقش هستند که برای بافت هر طرح و نگاره ای با پر پیچ و خم ترین نقشه ها مناسب خواهند بود . تابلو فرش ها هم با همین شانه و تراکم بافته شده و زیبایی چشم نوازی خواهند داشت .
3-    ارتفاع نخ خاب در فرش های 1500 شانه نسبت به سایر محصولات بسیار پایین بوده و از همین رو ضخامت این محصولات در کم ترین حد ممکن می باشد . فرش های ماشینی 1500 شانه به علت ضخامت کم و قطر اندک توان پاخوردگی زیاد و فشار را نداشته و اگر جسمی سنگین روی ان ها قرار بگیرد و یا در جایی پهن شوند که رفت و آمد زیاد است پاره شده و مورد اسیب قرار خواهند گرفت .

تفاوت فرش 700 شانه با فرش 1500 شانه
فرش های 700 شانه بیشتر از آنکه زیبا باشند کاربردی و مقاوم هستند و ایk فرش های 1500 شانه در عین داشتن کیفیت مناسب زیبایی غالبی داشته و ظرافت و لوکس بودن آن ها جلب توجه می کند . اگر خواهان خرید فرش ماشینی هستید به رفت و آمد و میزان آلودگی فضا دقت نمایید ، فرش های 1500 شانه را برای قیمت لوکس و کم رفت و آمد خانه و فرش های 700 شانه را برای شلوغ ترین قیمت خانه خریداری نمایید . استفاده صحیح و رعایت اصول نگهداری در هر دو فرش می تواند موجب شود که فرش ها چه 700 شانه و چه 1500 شانه تا سالیان سال برای منطل شما بهترین کف پوش باشند .
علاوه بر ظاهر تفاوت فرش 700 شانه با فرش 1500 شانه در قیمت هم بسیار متفاوت است فرش های 1500 شانه گران قیمت ترین فرش های و فرش های 700 شانه پس از فرش های 500 شانه ارزان ترین فرش های ماشینی هستند . ارزان قیمت بودن فرش های 700 شانه دلیلی بر خوب نبودن و گران قیمت بودن فرش های 1500 شانه دلیلی بر درجه یک بودن آن ها نیست . همانطور که اشاره شد فرش ها اگر از الیاف ناب و توسط دستگاه هایی با تکنولوژی بالا تولید شوند ، کیفیت و دوام بالایی دارند . پس دلیل این تفاوت قیمت در چیست ؟

علت تفاوت قیمت فرش 700 شانه با فرش 1500 شانه
اولین مورد که بر تفاوت قیمت فرش 700 شانه با فرش 1500 شانه تاثیر گذار است طراحی و نقشه است . نقوش هرچه پیچیده تر و شلوغ تر باشند گران قیمت تر هستند همچنین طرح های جدید نسبت به طرح های قدیمی ارزش و بهای بالاتری به خود می گیرند . در فرش های 700 شانه از طرح های ساده و حتی تکراری استفاده می شود در حالی که طرح فرش های 1500 شانه شلوغ ، جدید و با تنوع رنگی بالا خواهد بود و همین مورد اولین دلیل برای تفاوت قیمت فرش 700 شانه با فرش 1500 شانه می باشد .
دستگاه بافت فرش های 700 شانه متفاوت از فرش های 1500 شانه است . هزینه خرید دستگاه فرش های 1500 شانه به مراتب از هزینه خرید فرش های 700 شانه بالاتر است . از همین رو هر ساله هزینه بیشتری تحت عنوان استهلاک دستگاه در هزینه تولیدات وارد می شود .
تفاوت های عمده فرش 700 شانه با فرش 1500 شانه در نهایت به تولید محصولاتی متفاوت با کارکردهایی متفاوت منجر می شود . پس هنگام خرید به این تفاوت ها دقت نمایید تا فرشی متناسب با نیاز خود خریداری کنید .

برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  از بین بردن جای مبلمان و وسایل سنگین از روی فرش
•  حمل و نقل در فرش کاشان
•  روش تشخیص فرش ماشینی اصل از فرش تقلبی
•  مقایسه فرش پلی استر فیلامنت و فرش اکریلیک
•  چسب آهار و اهمیت آن در فرش ماشینی
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه